04 Eyl

Uzun vadede konut sahibi olmak mantıklı mı?

Türkiye’de ev sahibi olmanın kısa bir yolu, bir de uzun uzadıya kredi yolları vardır. Kısa yoldan ev sahibi olmak, zengin bir mal varlığı ve hatırı sayılır birikimlerle sağlanır. Ülke nüfusunun büyük kısmı memur, işçi ve özel sektör çalışanlarından oluşuyor. Uzun vadede ev sahibi olmak mantıklı mı sorusu her zaman karşımıza çıkıyor ve kredi çekim oranı her geçen sene artıyor.

Kredi çekerek ev sahibi olanların sayısı, ülke çalışan sayısının neredeyse yarısına eşittir. İnsanlar kira öder gibi ev sahibi olmayı tercih ediyor. 15 – 20 yıl kredi ödemek ve sonunda ev sahibi olunabiliyor.

Uzun vadede konut sahibi olmak mantıklı mı?

240 ay vadeli konut almak mantıklı mıdır?

Günümüz şartlarında bankaların sunduğu konut kredileri ortalama 240 ay kira ödemeleri sunuyor. Ev kredileri, kira bedellerinin ortalama 2 ya da 2,5 katı kadar oluyor. Kredi ile ev satın alırken genellikle bir kısmı peşinat olarak verilmektedir. Örneğin 15 sene vadeli bir konut kredisi almak, mevcut kredi bedelinin neredeyse 2 katı kadar konut kredisi ödemeyi gerektirir.

Zamana yayıldığında, enflasyon, kira artışları gibi faktörler göz önünde bulundurulur ve konut kredisinin oranı mantıklı bulunabilir. Ayrıca konutun bulunduğu bölgenin her geçen gün gelişeceğini de göz önünde tutarsanız kârlı bir yatırım yapmış olabilirsiniz.

Uzun vadede konut sahibi olmak mantıklı mı?

Uzun vadede ev alırken dikkat edilmesi gerekenler

  • Bankanın sunduğu konut kredisi oranları, faiz oranları, vade seçenekleri iyi analiz edilmelidir.
  • Taksit geri ödemeleri, toplu veya ara ödemeler iyi değerlendirilmelidir.
  • Satın alınacak evin resmi evrak ve belgeleri, konut – iskan belgeleri iyi incelenmelidir.
  • Kredi başvurusu ve satın alma işlemlerinden önce hane gelir – giderleri, toplam kazançlar, ekstralar iyi hesaplanmalıdır.
  • Rahat yaşam standartlarını zorlamayacak şekilde kredi ödeme sistemi değerlendirilmelidir.
  • Uzun vadede ev sahibi olmak mantıklı mı, seneler boyunca kredi ödemeye değer mi gibi aklınızdaki konuları aydınlatarak ve almak istediğiniz evi iyi değerlendirerek karar verebilirsiniz.